Så mye sparer du som medlem av IE&FLT

Hos oss får du ikke bare trygghet på arbeidsplassen og styrke i forhandlinger, men også mange økonomiske fordeler som kan spare deg for mer enn det du betaler i medlemsavgift. Sjekk regnestykket under.

Beregningen viser hvor mye mer du får igjen for medlemskapet ditt i IE&FLT (tidligere Industri Energi), enn det du betaler i medlemskontingent.

Kontingenten din avhenger av hvor mye du tjener. Regnestykket nedenfor er basert på den høyeste kontingentsatsen for et ordinært medlem.

Fra brosjyren “Verdien av dine fordeler” – som kan lastes ned i nettbutikken vår.

Bare husk at det kan være lokalt fagforeningstrekk, eller tillegg for direktemedlemmer, som kan påvirke det totale beløpet. Dersom du er ufør, arbeidsledig, pensjonist, student eller i militæret betaler du selvfølgelig mindre.

Forklaring av regnstykket

  • Fagforeningsfradrag – 2080 kroner

De siste to årene har fagforeningsfradraget blitt mer enn doblet. Det betyr at du kan trekke fra opptil 8000 kroner på skatten din. For en vanlig industriarbeider betyr det 2080 kroner mindre i skatt.

Industri Energi fanemarkering Hydro Årdal under streiken for høyere lønn. Foto: Egil Brandsøy.
  • Innboforsikring – 2500 kr

Medlemskap i LO gir deg Norges beste innboforsikring uten ekstra kostnad. I tillegg, hvis dere er to stykker i samme hus som er LO-medlem, er det ingen egenandel. Hvis du har en annen innboforsikring er det bare å si den opp for å unngå dobbeltbetaling.

Prisene varierer, men for en familie på fire på Vestlandet koster denne forsikringen ca. 2500 kroner i året.

Du har også fritidsulykkesforsikring og økonomisk støtte ved dødsfall i nær familie gjennom grunnforsikringen, kun tilgjengelig for LO-medlemmer.

Resultatet fra LO-streiken var høyere lønn. Her fra medlemsbedriften Mapei. Foto: Egil Brandsøy.
  • Advokatforsikring – 4920 kr

Med LOfavør Advokatforsikring får du rask hjelp fra en spesialistadvokat fra HELP, uten begrensning på hvor lenge du kan få rådgivning. Du trenger ikke å bekymre deg for saksomkostninger, og det er ingen egenandel.

Å kjøpe denne forsikringen privat ville kostet 4920 kroner.

Bildet er tatt fra medlemsbedriften Wacker Holla Metall i Trøndelag. Foto: Egil Brandsøy.

Bare disse fordelene ville privat kostet nesten hele summen til medlemsskapet i IE&FLT.

Andre fordeler

Vi var nettopp ute i streik med resten av LO-familien og sikret et historisk godt resultat som gir økt kjøpekraft.

Forbundsleder Frode Alfheim med hovedtillitsvalgt i Jotun, Truls Hvitstein, under streiken. Foto: Frode Ersfjord / FLT.

Som en del av vårt fellesskap i IE&FLT får du tilgang til flere andre fordeler. For eksempel:

  • Du kan søke om utdanningsstipend på opptil 13500 kr hvert år, uansett hva slags utdanning du ønsker å ta.
  • Vi har også en avtale med BI som gjør det mulig for deg å få tilbake 25% av studieavgiften. Hvis du f.eks. tar et år med Master of Science i Business Analytics kan du få tilbakebetalt hele 31 650 kroner.
  • Vi samarbeider også med Tredjepart for å gi deg pensjonsrådgivning. Hvis du er over 57 år, kan du få en total gjennomgang av dine pensjonsmuligheter. Dette er en tjeneste som normalt koster fra 4000 til 5000 kroner, men som er tilgjengelig for våre medlemmer.

Last ned brosjyre og del ut på arbeidsplassen

Vi har nå laget en brosjyre som viser hvor mye våre medlemmer kan spare gjennom våre medlemsfordeler.

Brosjyren kan du laste ned og bestille gratis i nettbutikken vår.

Brosjyren – “Verdien av dine fordeler” finner du i nettbutikken vår.

Du finner enda flere medlemsfordeler og måter å sparer penger på her på våre nettsider.

Kjenner du til alle fordelene du har gjennom medlemskapet?