Her deltar vi på Arendalsuka 2024

Hvert år i august samles tusenvis av mennesker i Arendal for å engasjere seg i debatter om industri, samfunn og politikk. Vi vil være til stede og delta på flere arrangementer.

Vi deltar på Norges største møteplass for å sikre våre medlemmers jobber, rettigheter og velferd for fremtiden. Vår politikk er basert på vedtak fra landsmøtet.

Det er forventet at gatene i Arendal vil fylles med over 1900 arrangementer og 200 stands.

I år arrangeres Arendalsuka fra 12. til 16. august.

Folkeliv under Arendalsuka i 2023. Foto: Egil Brandsøy.

Her er programmet (oppdateres fortløpende):

Mandag 12. august

11.15 – 12.30
Risiko for kjønnsbasert menneskerettighetsbrudd
Deltakere: Amalie Hilde Tofte IE&FLT, Anette Trettebergstuen, Heidi Lunde Nordby.

Tirsdag 13. august

09.00-09.45
Hvorfor skal norske kommuner si ja til vindkraft?
Arrangører: Samfunnsbedriftene Energi, IE&FLT, El og IT forbundet, Kraftfylka.
Deltakere: Snorre Erichsen Skjevrak IE&FLT, Moderator Truls Wickholm Samfunnsbedriftene Energi, Elisabeth Sæther Energidepartementet, Lars Byenstuen THEMA Consulting, Gyro Heia Tidligere ordfører Birkenes kommune, Kari Ekelund Thørud Hydro Energi.
Les mer om arrangementet her.

2023: AU-medlem Cay Nordhaug (t.h.) med hovedtillitsvalgte Arve Baade i Hydro, Jarle Karlsen fra Elkem Carbon (bak t.h) og Konserntillitsvalgt i Elkem Terje Andre Hansen (bak til venstre). De følger med på Frode Alfheim på scenen. Foto: Egil Brandsøy.

10.40-11.30
Kraft, nett og natur – kommuners rolle som arealmyndighet
Arrangør: Osloregionen interkommunalt politisk råd.
Deltakere: Snorre Erichsen Skjevrak IE&FLT, Susanne Haaland Civita, Trude Fjeldstad Hydro Rein, Solveig Schytz fylkesråd for plan, kulturminner, klima og miljø (V), Kjell Arne Hermansen, ordfører (H), Drammen kommune, Rune Grenberg, ordfører (Ap), Grue kommune.
Les mer om arrangementet her.

12.00 – 13.00
Europeisk gass – Norges bidrag til europeisk energisikkerhet
Arrangør: Næringsforeningen i Stavanger-regionen.
Deltaker: Frode Alfheim IE&FLT, Frode Lerversund Gassco, Marianne Olsnes Shell Norge, Jannik Lindbæk Equinor, Elisabeth Sæther Energidepartementet, Ove Trellevik Energi og miljøkomiteen (H), Ulf Rosenberg Energihovedstaden.
Les mer om arrangementet her.

14.00-15.00
Towards 2050: The Future of German-Norwegian Energy Cooperation
Arrangører: KonKraft, Norsk-Tysk Handelskammer.
Deltakere: Frode Alfheim IE&FLT, Christian Maaß BMWK, Philipp Steinberg BMWK, Astrid Bergmål energidepartementet, Kjetil Hove Equinor, Höegh LNG, Michael Kern Managing Director German-Norwegian Chamber of Commerce, Hildegunn T. Blindheim Offshore Norge.
Les mer om arrangementet her.

Forbundsleder Frode Alfheim på scenen ombord Fornybarbåten i 2023. Foto: Egil Brandsøy.

15.00-15.45
Havvind og havnett; én av Norges beste løsninger for mer kraft. Hva venter vi på?
Arrangører: Grønn plattform – Ocean Grid, SINTEF, m.fl.
Deltakere: Frode Alfheim IE&FLT, Ove Trellevik Høyre, ordstyrer Roger Pedersen Offshore Norge.
Les mer om arrangementet her.

17.00-18.00 eller 18.00-18.45
Enablers for floating offshore wind
Arrangør: Vårgrønn.
Deltakere: Frode Alfheim IE&FLT, mer kommer.

Onsdag 14. august

09.00-
Dysleksivennlig arbeidsplass
Deltakere: Cay Nordhaug IE&FLT, mer kommer.

10.00-11.30
Kraftdebatten – kampen om sannheten
Arrangør: Distriktsenergi
Deltakere: Frode Alfheim IE&FLT, Knut Lockert Distriktsenergi, Gaute Grøtta Grav Motvind, Tor Reier Lilleholt Volue insight, igurd Kvammen Rafaelsen Energi og miljøkom., AP, Kjetil Lund NVE, Ådne Naper SV, Marius Arion Nilsen stortingsrepresentant FrP
Les mer om arrangementet her.

Fra vårt eget arrangement i 2023. Foto: Egil Brandsøy.

13.30-14.30
Økt produktivitet eller økte kostnader? Og hva med utenlandsk eierskap?
Arrangør: IE&FLT.
Deltakere: Merete Jonas IE&FLT, Fredrik Kostøl NTNU, Dag Olav Skjold Universitetet i Sør-Norge, Kent Roger Buajordet Hapro Electronics, Frode Ersfjord (ordstyrer) IE&FLT.
Les mer om arrangementet her.

14.30-15.30
Eksportvekst i design- og ferdigvareindustrien – men hvorfor kommer ikke investeringene?
Arrangør: Norsk Industri.
Deltakere: Barbro Auestad IE&FLT, Heidi Nordby Lunde Høyre, Solveig Vitanza Arbeiderpartiet, Egil Sundet Norsk Industri, Anne Kristine Rugland Thulin Figgjo.
Les mer om arrangementet her.

18.00-18.45
Energidilemmaer og myteknusing
Arrangør: Statkraft.
Deltakere: Frode Alfheim IE&FLT, energiminister Terje Aasland, Ole Erik Almlid NHO, Åslaug Haga Fornybar Norge, Nikolai Astrup Høyre, Lars Sørgard NHH, Gro Anita Mykjåland Senterpartiet, Birgitte Ringstad Vartdal Statkraft, Marius Roheim ordfører for Høyre i Skien, Kåre Hønsi Statkraft, Eirik Bergesen moderator.
Les mer om arrangementet her.

Torsdag 15. august

09.30-10.30
Norsk Industri (info kommer)
Arrangør: Norsk Industri
Deltakere: Frode Alfheim IE&FLT.

12.00-12.45
Hvordan få mer kraft fra sokkelen
Arrangør: Equinor
Deltakere: Frode Alfheim IE&FLT, energiminister Terje Aasland, Nikolai Astrup Høyre, Kikki Kleiven Bjerknessenteret, Kristin Kragseth Petoro, Anders Opedal Equinor.
Les mer om arrangementet her.